torstai 25. helmikuuta 2021

Vyökokeista, osa 2.

Vyö- ja natsakokeita on tulossa seuramme jäsenille tänä vuonna. Koska suorittajia on eri ikäisiä ja eri tasoisia, jotkin asiat saattavat sekoittua. Siispä tässä hieman rautalankaa asiasta - ja tästä nyt kootusta listasta saatetaan koota seuran yleinen ohjeistuskin kunhan se vähän vielä tarkentuu ja hyväksi todetaan.

Yleistä

Vyökokeeseen voi osallistua, kun Tatu antaa siihen suostumuksen. Silloin täytetään yhdessä vyökoehakemus, ja hakija maksaa osallistumismaksun (tämä ei koske keltaisen vyön suoritusta vaan vasta korkeampia vyöarvoja). Omalla dojolla järjestetään vyökokeita eli graduointeja keltaisesta vyöstä (5. kyu) ruskeaan vyöhön (1. kyu) saakka, mutta mustan vyön kokeet järjestetään Suomen Judoliiton toimesta.

Vyökokeeseen tullaan puhtaassa, valkoisessa judogissa, ja judopassi on oltava mukana, jos sellainen on olemassa. Ja jos ja kun koe menee läpi, niin myös uusia vöitä voi ostaa seuran kautta edullisesti. Ja jos ei sitä passia ollut ennestään, niin kokeen jälkeen sellainen tilataan. 

Kun vyöarvo tummenee, niin oletuksena on se, että vanhat tekniikat ovat hallussa. Eli esim. ruskean vyön kokeessa voidaan ihan hyvin kysyä keltaisen vyön tekniikoita ja ne pitää osata.

Sininen vyö (2. kyu)

 • Sinisen vyön kokelaan tulee olla vähintään 13-vuotias, ja kokeeseen voi osallistua aikaisintaan kahdeksan kuukauden kuluttua vihreän vyön suorittamisesta. Kilpailupisteitä vaaditaan viisi judoliiton kilpailumääräysten mukaisista virallisista kilpailuista, tai muuten kokeeseen pääsee vasta 1,5 vuoden kuluttua vihreän vyön suorittamisesta. 
 • Yksi leiri vihreän vyön aikana tulee olla käytynä
 • Oppimisen ja opettamisen perusteet judossa (OOP) -koulutus pitää olla suoritettuna

Vyökokeessa vaaditaan seuraavien asioiden osaamista ja käsitteiden ymmärtämistä:

 • Tehokas ja toimiva tokui-waza
 • Reagointi uken liikkeeseen
 • Erilaiset käsiotteet (ei vain perusote eli kumikata, vaan muitakin otteita)
 • Yhdistelmätekniikat (eli kombinaatiot) ja vastatekniikoita, viisi kumpaakin
 • Heitot ja sidonnat graduointiohjeiden mukaan: https://www.judoliitto.fi/site/assets/files/7049/judo-graduointisaannot-2020_julkaisuversio-1.pdf
 • Mattotekniikat randorimaisesti
 • Nage-no-katasta perusteet, eli ensimmäinen waza käsiheitot eli te-waza (uki otoshi, ippon-seoi-nage ja kata-guruma)
 • Sinisen vyön kokelaalta vaaditaan jo tekniikoiden periaatteiden ymmärtämistä (opetus) ja tekniikoiden teho ja luonnollinen suunta näkyy jo selvästi. Tokui-wazat vaaditaan osattavan monipuolisesti (tekniikkaperhe-periaate)

Ruskea vyö (1. kyu)

 • Ruskean vyön kokeeseen voi osallistua aikaisintaan 10 kuukauden kuluttua sinisen vyön suorittamisesta. Kilpailupisteitä vaaditaan 10 judoliiton kilpailumääräysten mukaisista virallisista kilpailuista, tai muuten pitää olla kulunut vähintään noin kaksi vuotta sinisen vyön suorittamisesta
 • Judotuomarin peruskurssi tulee olla hyväksytysti suoritettuna, mutta tuomarilisenssiä ei ole pakko olla voimassa
 • Monipuolinen ja tehokas tokuiwaza-tekniikkaperhe

Vyökokeessa vaaditaan seuraavien asioiden osaamista ja käsitteiden ymmärtämistä:

Muusikkona Tatu ei aikoinaan halunnut luopua ensimmäisestä ikivihreästään...
mutta yhteensä kolme mustavöistä judokaa olivat toista mieltä (30.9.2017)
- päägraduoijamme Sami Järvinen pääsyyllisenä. ;-)